iRobot SUGV

1/4

Zatímco iRobot 510 PackBot slouží vzhledem ke své hmotnosti spíše motorizovaným jednotkám a často se vozí na korbě, iRobot SUGV představuje pravý opak. Je malý, lehký, hbitý, snadno se ovládá a ještě snadněji používá. K tomu, abyste mu určili směr, vám stačí pouze head-up displej, gamepad podobný tomu z XBoxu a vysílací souprava na záda, která váží zanedbatelných 2,7 kg.

Malý, lehký, odhodlaný

Sám iRobot SUGV váží 13,2 až 14,5 kg. Nižší z obou hodnot náleží modelu 310 SUGV, vyšší 320 SUGV. Obě varianty byly vyvíjeny za spolupráce společnosti Boeing. A nejobvyklejší způsob užití iRobotu SUGV ? Představte si situaci, kdy se svou jednotkou křižujete nebezpečné území a natrefíte na úzký tunel. Ten může představovat obrovské nebezpečí.

A právě v těchto situacích nastupuje model SUGV. Operátor si na hlavu

nasadí head-up displej a robot může vyrazit na průzkum. Během chvilky víte

, zda uvnitř tunelu číhá banda nepřátelských vrahounů nebo si v něm hrají na schovávanou pouze myši a krysy. Robot se vejde do vojenského batohu tzv. MOLLE, odkud se snadno vytáhne, kdykoliv je potřeba.

Vidět a nebýt viděn

Robot se zorientuje snad ve všech podmínkách. Díky termokameře vidí ve tmě, v kouři nebo mlze. Kamera s 312x optickým zoomem a automatickým zaostřováním zase umožňuje vidět vše ostatní ve dne i v noci, a to v neuvěřitelné kvalitě a se všemi podstatnými detaily. Mezi další praktické vychytávky patří laserový dálkoměr, který dovoluje zjistit vzdálenost objektů od robota.

iRobot vyzdvihuje způsob ovládání robota převzatý z herních konzolí, který ušetří čas potřebný k tréninku. iRobot SUGV zvládne 40-ti stupňové stoupání, při postranních 17-ti stupních. Dosahuje maximální rychlosti 10 km/h a na jedno nabití zvládne fungovat přes 6 hodin. SUGV rovněž nemá problém s 20-ti cm schodem během výstupu a 25-ti cm schodem při sestupu.

Vertikální překážky překonává do výšky 30,5 cm. Výška podvozku: 16,5 cm, šířka: 43,7 cm a délka: 76,1 cm. Tyto údaje náleží modelu 320 SUGV, který disponuje maximální výbavou a úžasnými terénními schopnostmi. Naopak 310 SUGV svými parametry a zejména menší 90-ti minutovou výdrží vyzývá spíše k civilnímu využití.

Karel Herzer 

tel:+420 778 496 867

e-mail: herzer@mercatus.cz

  • Facebook Social Icon

iRobot Friends