iRobot Seaglider

1/6

iRobot Seaglider patří do skupiny UUV robotů iRobot. Volně lze obsah zkratky

Unmanned Underwater Vehicle přeložit jako bezpilotní podmořské plavidlo.

Mořské hladiny světa nyní křižuje přes 135 Seagliderů ve službách fyziků,

chemiků a biologů. Jeho bezprostředním výhodám samozřejmě neodolali ani

oceánografové, mořská stráž nebo armáda.

Energie na 10 měsíců a 4600 kilometrů

„Kluzák“ kupříkladu umožňuje realizovat měření v nepřístupných místech pod věčným ledem. Další z plánovaných misí bude studovat potravní řetězec kytovců na Antarktidě. Konstrukce iRobot 1KA Seaglider představuje vrchol současných konstrukčních dovedností. Hmotnost bezpilotní miniponorky činí sympatických 52 kg. Ačkoliv robot dosahuje poměrně rezervované rychlosti 0,9 km/h, rozhodně to kompenzuje svou operační hloubkou, která se pohybuje od 20 do 1000 m.

V menší hloubce Seaglider uplave až 4 600 km, při hloubce 1 km se vzdálenost snižuje na 650 km. Záleží na účelu a průběhu mise, ale pro 1KA Seaglider není problém pracovat na jedno nabití klidně i 10 měsíců. Boj s hloubkou zvládá laminátový delfín pod úhly 16 - 45 stupňů. Přínos organizacím přináší prostřednictvím pěti základních režimů. Transect survey provádí pomocí profilu zadaných geografických bodů.

Příslušenství? Stačí si vybrat

Virtual Mooring využívá profilu pouze jednoho bodu, Surface Drift přečká misi na hladině se zapnutou GPS a zaznamenává telemetrii. V režimu Bottom Loiter se robot po určený čas doslova poflakuje v nastavených hloubkách a sbírá data. Poslední režim Sub-surface Porpoise slouží ke zkoumání hladiny. iRobot 1KA Seaglider řídí mikroprocesor, přičemž sběr dat probíhá na CF paměť. Operační středisko s ním komunikuje skrz satelitní telefon Iridium. Data jsou tímto způsobem přijímána a naopak pokyny odesílány. Při každém vynoření probíhá odeslání dat. Ke kanárkově žlutému UUV lze zakoupit vyčerpávající množství příslušenství.

Karel Herzer 

tel:+420 778 496 867

e-mail: herzer@mercatus.cz

  • Facebook Social Icon

iRobot Friends