iRobot 510 PackBot

1/5

Zřejmě nejúspěšnější profesionální robot iRobotu, který se dočkal nasazení na několika kontinentech a v desítkách krizových situacích. PackBot dokonale demonstruje schopnosti a filozofii značky iRobot. Pomáhat tam, kde je potřeba. Chytrý, odolný a praktický robot dokáže podat pomocnou ruku tam, kde ta lidská nestačí nebo je to pro ni příliš nebezpečné. I proto iRobot PackBot zasahoval v roce 2001 po teroristických útocích na Světové obchodní centrum či po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011.

5 konfigurací pro všechny situace

Prapůvodně vznikl PackBot za účelem zneškodňování bomb. Dá se zakoupit v pěti základních konfiguracích. iRobot 510 PackBot v konfiguraci HazMat Technicians zvládá detekci a identifikaci chemikálií, radiace, či organických sloučenin. First Responders zcela odpovídá požadavkům zásahových jednotek SWAT. Zneškodňuje bomby a prohledává nebezpečná místa. iRobot 510 PackBot zvládá pohyb po kamenech, bahně a sněhu při rychlosti necelých 10 km/h. PackBot se vyšplhá i po svahu se sklonem 60 stupňů.

Ovládání iRobotu PackBot zajišťuje speciální 15- ti palcový notebook Amrel,

zvaný v hantýrce iRobot OCU – Operator Control Unit. Je součástí balení

PackBota a nabízí vlastní interface informující operátora o široké škále údajů.

Například o výdrži notebooku, robota a jeho poloze, okolních podmínkách atd.

PackBot je vybaven kamerou s vysokým rozlišením, aby bylo možné

prostřednictvím gamepadu podobnému tomu z XBoxu robota ovládat. Komunikace probíhá na 2,4 GHz a 4,9 GHz radiových vlnách, případně lze využít optického vlákna.

Až 16 kilometrů na jedno nabití

Pomáhá tam, kde je potřeba

Robot může díky odolnému ramenu naložit a vyložit libovolné objekty. PackBot ovšem není pouhým autíčkem na dálkové ovládání, závislým na ruce a myšlení operátora. Díky technologii iRobot Aware 2 robot intelligence software zvládne dokonce zcela sám a bez lidské pomoci plnit stanovené úkoly. PackBot není žádný obr. Svou základní výškou 18,8 cm bez nástavby a šířkou 52,1 cm sice moc respektu nenadělá, na stranu druhou se díky menším rozměrům a délce 96,5cm s přídavnými zkrácenými pásy, dostane takřka všude.

Operovat s celkovou váhou 52,89 kg není žádný problém. Dle oficiálních pramenů zvládne PackBot na jedno nabití překonat vzdálenost 16 km a vydrží v činnosti přes čtyři hodiny v kuse. iRobot nabízí k PackBotovi tři druhy manipulátorů. Nejvyšší se tyčí do výšky 208 cm, ten nejnižší dosáhne pouze do 74 cm. Jejich váha se pohybuje od 12,66 po 45 kg. PackBotova nosnost tím kolísá mezi 2 až 14 kg.

Během roku 2009 přiletělo do Iráku na dva tisíce specializovaných robotů PackBot. Zachránili mnoho životů civilistům i vojákům, kteří by se zřejmě bez robota nevrátili domů. Stejně prospěšnou práci odvedl PackBot v roce 2001 v New Yorku nebo po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011.

Karel Herzer 

tel:+420 778 496 867

e-mail: herzer@mercatus.cz

  • Facebook Social Icon

iRobot Friends