iRobot 110 FirstLook

1/8

Nejmenší z rodiny profesionálních robotů iRobot model 110 FirstLook dostal od sudiček

do vínku celkem podivný přídomek a vlastnost – házecí. S tímto malým 25,4 cm dlouhým a

22,9 cm širokým robotem s váhou pouhých 2,45 kg se skutečně háže. Chudáček FirstLook

tu proletí oknem, tu narazí do zdi, tu se proletí na střechu. Ale nebojte se, ono ho to nebolí.

TIP: Malého házecího iRobota si měli možnost vyzkoušet i čeští novináři v rámci prezentace nových modelů Roomba série 800 a Scooba 450. Zde si můžete přečíst dojmy z robota na Ihned.cz.

iRobot tento model přizpůsobil účelům a situacím, kdy se jednotka vojáků nebo drsných hochů ze SWAT dostane do kontaktu s psychopatem, u kterého se další kroky nedají předpovídat. Takový nestabilní jedinec zabarikádovaný v opuštěném domě či nedej bože držící rukojmí například v bance, představuje obrovské riziko.

A proto iRobot stvořil prcka FirstLook, který nastoupí na scénu dřív, než hoši ze SWATu nasadí šílenci pouta a osvobodí rukojmí. Jak název napovídá, FirstLook proletí někde oknem, dveřmi či střechou. Okamžitě se pomocí dvou pevných ocelových ramen postaví na pásy a rozjede záchrannou misi. Informace z necelého kilogram vážícího řídícího modulu přijímá na frekvenci 2,4 či případně 4,9 GHz.

iRobot FirstLook 110 představuje vlastně dodatečné čtyři oči celé zásahové jednotky. Pomocí čtyř integrovaných kamer poskytuje cenné informace o aktuálních podmínkách, o pachateli a případně rukojmích. Na základě toho, co iRobot FirstLook 110 ukáže, mohou členové jednotky dále konat. FirstLook toho ovšem může umět daleko víc.

Stačí doplnit jeho základní výbavu o senzory detekující chemické zamoření, různé manipulační příslušenství, nebo další kamery včetně termokamery a získáte malého, lehkého, extrémně odolného a přitom chytrého pomocníka na cestě za záchrannou lidských životů.

Karel Herzer 

tel:+420 778 496 867

e-mail: herzer@mercatus.cz

  • Facebook Social Icon

iRobot Friends